kura workout catering

Street workout – sport, w którym każdy może osiągnąć sukces?

Treningi na świeżym powietrzu z wykorzystaniem elementów infrastruktury miasta stają się coraz bardziej popularne. Jedną z zalet street workoutu jest brak specjalistycznego sprzętu – drążki i drabinki w placach zabaw, parkach czy na ulicach często są wystarczające dla początkujących. Jesteście ciekawi, czym jest ten sport i kim są jego największe gwiazdy? Zostańcie z nami do końca artykułu!

Skąd wziął się street workout?

Początki street workoutu miały miejsce w… starożytnej Grecji! To tam powstała dziedzina sportu, która opierała się na rzeźbieniu swojego ciała za pomocą jego własnej masy – mowa o kalateistyce. Jest to jedna z najbardziej naturalnych dziedzin sportowych, nie ma tutaj potrzeby używania ciężarów innych niż własna masa ciała, świetnym przykładem kalateistyki są m.in. pompki czy podciągania na drążkach. Ten starożytny rodzaj sportu z czasem jednak ewoluował, czemu sprzyjały oczywiście nastroje społeczne, a przede wszystkim chęć trenowania mimo braku możliwości uczęszczania na siłownie. Początki dzisiejszego street workoutu to XXI wiek i rosnące w siłę media internetowe – chociażby takie jak YT i Instagram, gdzie popularni sportowcy chętnie dzielą się swoimi rutynami sportowymi, treningami i filmikami motywującymi do działania.

Czym jest street workout?

Jak już wspominaliśmy wcześniej, trening street workoutu opiera się na wykorzystaniu własnej masy ciała, bez dodatkowych ciężarów. Najłatwiej określić go jako połączenie parkouru z elementami gimnastyki. Sprzęty potrzebne do podstawowego treningu znajdziesz na ulicy – mowa o ławkach, schodach, latarniach czy absolutnie wszelakich drążkach. Jednak w przypadku zaawansowanych treningów ważne są również inne ćwiczenia, a nie tylko te zwiększające masę mięśniową.

Swoją największą popularność street workout zdobył na ulicach biednych dzielnic Stanów Zjednoczonych, w krajach Europy Wschodniej czy też w Rosji. Okres rosnącej popularność street workoutu to rok 2009 i sportowcy, którzy chętnie dokumentowali swoje uliczne treningi i wrzucali je do sieci. W ten sposób sport zaczął zyskiwać coraz większą liczbę fanów, a najlepsi zawodnicy odnieśli sukces i zdobyli międzynarodowe uznanie.

Pierwsze międzynarodowe mistrzostwa to rok 2011, jest to więc stosunkowo młody sport, w którym ciągle można osiągnąć jeszcze ogromny sukces!

Największe gwiazdy street workoutu

Jeśli dopiero zaczynasz interesować się tym sportem, to najłatwiej zacząć od odpalenia YT i pooglądania filmików nagranych przez największe gwiazdy tego sportu. Na początku warto zacząć od niekwestionowanej nowojorskiej legendy, czyli Hannibal for King, dla którego street workout był początkowo nie tylko sportem, ale również walką. Ćwiczenia pomagały mu uciec od problemów i nauczyć się sobie z nimi radzić. Więcej o Hannibalu możesz przeczytać na naszym blogu w tym artykule.

Kolejne ważne i warte zapamiętania nazwisko to Denis Minin pochodzący z Ukrainy, często określany jako White Hannibal. Jego sukces w street workoucie opiera się nie tylko na dużej rzeszy fanów i świetnej technice. Denis pokazuje, że zadaniem sportu jest również jednoczenie różnych grup społecznych, a możliwość ćwiczenia ma wręcz wymiar terapeutyczny. Pokrył on koszty wybudowania pierwszego placu do street workoutu w swoim mieście, gdzie urządza zawody i treningi dla okolicznej młodzieży.

Warto wspomnieć również o dwóch znanych grupach sportowców, czyli pochodzących z USA Bartendaz i łączących w swoich szeregach ludzi z całego świata Bar-Barians. Druga z wymienionych grup charakteryzuje się wręcz fanatycznym podejściem do treningów, dlatego, jeśli szukasz inspiracji, to już wiesz, jak się nazywają.

kura_workut_catering
kura_workut_catering

Polskie podwórko street workout’owe

Street workout jest popularny również w Polsce, co pewnie już wiesz, skoro interesujesz się tym tematem. Na naszym rodzimym podwórku nie brak popularyzatorów tego sportu, jak i organizacji, które zajmują się jego promocją. Na samym początku warto wspomnieć o trzykrotnym mistrzu Polski w street wourkoucie – mowa o Kurze, czyli Mateuszu Płachta. Nasz wywiad z Mateuszem dla Mój Catering możesz przeczytać w tym artykule. Kanał Mateusza na YT subskrybuje prawie pół miliona osób, co czyni go najbardziej rozpoznawaną postacią związaną z tym sportem w Polsce. Kura dba o swoją sylwetkę w sposób holistyczny – oprócz treningów ważna jest dla niego również odpowiednia dieta. Na co dzień korzysta z naszego cateringu dietetycznego, bo jako jedyni jesteśmy w stanie zaoferować sportowcom dietę, w której znajduje się aż 30% białka.

Możliwość współpracy z Kurą jest dla nas sporym wyróżnieniem, mamy nadzieję, że najlepsza pudełkowa dieta dla sportowców, czyli MÓJ CATERING przyczyni się do jego kolejnych sukcesów! O kim jeszcze oprócz Kury warto wspomnieć? Z pewnością nie możemy zapomnieć o Mateuszu Zakrzewskim, Patryku Ziółkowskim i Natalii Modzelewskiej – street workout to sport nie tylko dla mężczyzn, każdy może spróbować tutaj swoich sił. Wspomniani sportowcy to z pewnością topowi zawodnicy Polskiej aktualnej sceny street workoutowej. Ciekawostką jest fakt, że w zasadzie każdy z nich swoją przygodę z tym sportem rozpoczął od… podglądania innych sportowców na YT.

Jak zacząć trenować?

Podstawą udanej przygody ze sportem są zawsze trzy czynniki: zdrowie, dieta i motywacja. Możesz ćwiczyć 7 razy w tygodniu, ale bez odpowiedniej diety nie uda Ci się osiągnąć sukcesów. Zbudowanie masy mięśniowej to podstawa mocnych i silnych mięśni, a te w przypadku street workoutu są niesamowicie ważne. Aspekt odpowiedniej diety jest często pomijany przez początkujących sportowców, którzy myślą, że bez niej uda im się osiągnąć sukces. Jeśli sami nie jesteście w stanie zadbać o odpowiednie posiłki, wtedy z posiłkami przychodzimy my, czyli MÓJ CATERING. Z naszą ofertą zapoznasz się tutaj. Nie zapominaj również o odpowiedniej motywacji, często to ona pomaga wielu sportowcom osiągnąć spektakularny sposób, zawsze musisz wiedzieć, czego chcesz.

Jeśli interesujesz się tematyką street workoutu, to zapoznaj się z naszymi innymi artykułami z tej serii.

Top

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptat accusantium doloremque laudantium. Sed ut